מתוק מלוח בגזירות הסימון הירוק

מתוק מלוח בגזירות הסימון הירוק

עברו כמעט עשרה חודשים מאז כניסתו לתוקף של חוק סימון המוצרים והחלוקה לתו אדום ותו ירוק.

התו האדום מתריע לגבי מוצרים עתירי סוכר, שומן ונתרן, מעל לערכי הסף שנקבעו בחוק, הוא בגדר סימון חובה.

מוצרים שניתן לראות על המדפים מסומנים בתו ירוק הינם בעלי ערכי נתרן, שומן רווי ו/או סוכר נמוכים לפי המלצות התזונה בישראל. מדובר בעיקר בחומרי הגלם – ירקות ופירות באריזה, גרעינים, קטניות וכו’, וגם מזונות מעובדים ומורכבים כגון מוצרי חלב (עד 5%) אחוז, טחינה, וטופו ברמת נתרן עד 200 מ”ג, כאשר הקו המנחה הוא מזון גולמי, בריא וטבעי יותר ברמת עיבוד מינימאלי.

הסימון התזונתי, בפרט הסימון הירוק, מעלה שאלות ותהיות בקרב יצרנים שאני רוצה לחלוק אתכם פה. נושאים אחרים שעדין לא לגמרי ברורים כמו הגדרת לחמים שיכולו לקבל תו ירוק עדיין בטיפול משרד הבריאות, ואני מקווה שיובהרו בקרוב.

מה הסטטוס לגבי מוצרי מזון שאינם נכללים באחת מ-2 קטגוריות הסימון?
גם העדרה של תווית זו הצהרה. גם אם המוצר שלך אינו עומד בתנאים המחמירים של משרד הבריאות לקבלת סימון ירוק, לפחות אינו נושא את “אות הקין” של הסימון האדום. סימון האדום והירוק נועדו לסייע בבחירה אינטואיטיבית של מזונות. הצרכן יבין.

האם ניתן לשים סימון ירוק במוצר שיש לו סימון אדום?
התשובה היא: ברור שלא. לא יתכן מוצר אחד עם שני סימונים – גם אדום וגם ירוק.

הסימון האדום מטרתו להתריע על ערכים גבוהים יותר ממה שהוגדר ע”י משרד הבריאות כ”בריא”.

בסימון הירוק כפי שמפורסם גם באתר משרד הבריאות, מפורט אילו חומרים/מוצרים יכולים לקבל סימון ירוק. המסר העיקרי הוא להיצמד למוצרים מן הטבע וללא תוספים, להעדיף את הבריא יותר לדוגמה:  קמח חיטה מלא ולא לבן, דגנים מלאים, קטניות וללא עיבוד נוסף.  גם שילוב של אלה אפשרי.

איך אפשר לייצר מוצרי-תו ירוק שצרכנים יאהבו?
זו אכן שאלה ואתגר. בהרבה מקרים, מוצרי תו-ירוק לא יהיו מספיק מתוקים ומלוחים לטעם הממוצע.

איך בכל זאת מתגברים? שמחתי לפגוש ברשימה של מוצרי התו-הירוק את הקרקר. התעניינתי בקרב מיודעי המייצרים קרקרים בריאים רק מגרעינים מלאים, קטניות וכד’, האם הקרקרים שלהם יכולים לקבל סימון ירוק.

הם אמרו שניסו והקרקרים לא היו מספיק טעימים, לאור הדרישה בסימון הירוק לא לחרוג מ- 200 מ”ג נתרן.

ניצלתי את תקופה הסגר הקודם לעשות ניסיונות כדי לבדוק את  הנושא בעצמי. האם אפשר לייצר מוצר העומד בתקן המחמיר אשר גם טעים? אחרי מספר ניסיונות, הצלחתי לקבל קרקרים לא רעים, למי שמוכן כמובן להסתפק במוצר עם רמת מלח נמוכה. אני מצרפת את המתכון והנתונים התזונתיים שלו בהמשך בליווי הסימון הירוק האפשרי.

הוראות אפייה
מחממים את התנור ל- 180 מעלות.

כמות בצק זו מספיקה ל- 3 תבניות תנור.

מערבלים את כל החומרים ביחד. הבצק צריך להיות רך מאד כך שאפשר יהיה למרוח אותו בתבנית. אם עדיין יבש מידי מוסיפים עוד מים. הם ממילא מתנדפים באפיה הארוכה…

מרפדים את התבניות בנייר אפיה. מורחים את הבצק בשכבה דקה מאד בעזרת “לקקן”. אפשר לפזר מלמעלה זעתר, גרעיני דלעת, או כל דבר אחר, פרט למלח גס.. מלח גס אשר יוצא את החבר אדום במקום ירוק.

אופים 20 דקות. מסמנים לריבועים (אפשר בעזרת מתקן מתאים), וממשיכים לאפות עוד כ-15 דקות.  משאירים בתנור הכבוי להשלמת הייבוש.

לחץ כאן לצפיה בהמלצות משרד הבריאות לתו ירוק.

בדיקת תו אדום עבור 100ג’

נתרן: 167מ”ג   >>   תקן אדום: 500מ”ג

סוכרים: 1גרם   >>   תקן אדום: 13.5גרם

חומצות שומן רוויות: 2גרם   >>   תקן אדום: 5גרם

לא נמצאו גורמים לתו אדום.

בדיקת תו ירוק: עבור 100ג’

נתרן: 167מ”ג   >>   תקן ירוק: 200מ”ג

רב כהלים: 0גרם   >>   תקן ירוק: 0.5גרם

סוכרים: 1גרם   >>   תקן ירוק: 10גרם

חומצות שומן רוויות: 2גרם   >>   תקן ירוק: 4גרם


עוד מתכון מפנק של עוגת דבש

עוגת דבש, גם אם תהיה עשויה קמח כוסמין ושמן, עדיין תהיה לה רמה גבוהה מאד של סוכרים ולכן לא ניתן לסמנה כירוקה. כמובן שגם כאן החלטתי לבדוק ולנסות להגיע לתוצאה אופטימלית ולכן חקרתי את מקורותיי.

המנהג להכין עוגות דבש לקראת ראש השנה בא במקורו מן ההנחיה לאכול “תפוח בדבש” שתהיה השנה הבאה מתוקה כדבש. אבל, עוגות הדבש הגיעו מארצות אשכנז. במסורת שם מקובל להכין עוגות ועוגיות דבש שונות לקראת ראש השנה הנוצרי, כנראה מאותה סיבה. היהודים שחיו בארצות אשכנז אימצו מנהג זה של עוגת דבש, שיתרונה הנוסף הוא שחיי המדף שלה ארוכים למדי.

מתוך המבחר הגדול של עוגות דבש שמצאתי בספרי האפיה הגרמניים הרבים שיש לי מצאתי עוגה אחת שמקורה מאזור שלזיה, שהיה עד מלחמת העולם השנייה בתחומי גרמניה, אך עבר אחר-כך לפולין.

בעוגה זו, אשר מכילה בין היתר, תמרים, תאנים מיובשות ומתובלנת במבחר גדול של תבלינים, אני רואה איזה רמז של געגועי היהודים לישראל. תבלינים אלה הם שנותנים לעוגת הדבש את טעם “הדבש”. הדבש עצמו איננו אחראי לטעם העוגה, אלא רק לעסיסיותה. ייתכן שתוספות אלו לעוגת הדבש הושפעו מן היהודים שחיו שם.

אי לכך, בגרסה תעשייתית, מספיק להשתמש בסוכר אינוורטי או במתק.  את טעם הדבש עצמו ניתן להדגיש ע”י מריחה של דבש חם מעל העוגה.

מצורפים המתכון והערכים התזונתיים של העוגה.

אופן ההכנה:

מחממים תנור ל- 180 מעלות.

יוצקים לשתי תבניות פרח או לתבנית פרח אחת גדולה – בקוטר 26.

אופים המשך כשעה בשתי התבניות ו- 75 דקות בתבנית הגדולה.

אפשר גם להפוך למאפינס – ואז האפיה היא כ- 20 דקות.

בדיקת תו אדום עבור 100ג’

נתרן: 117מ”ג   >>   תקן אדום: 500מ”ג

סוכרים: 38גרם   >>   תקן אדום: 13.5גרם *נדרש סימון*

חומצות שומן רוויות: 1גרם   >>   תקן אדום: 5גרם

נסו ותיהנו!

בברכת  שנה טובה ומתוקה,

יעל אביטל